7 listopada na 25 posiedzeniu Sejmu nastąpi pierwsze czytanie kontrowersyjnego rządowego projektu ustawy regulującej wykonywanie niektórych zawodów. Propozycja ustawy przewiduje łatwiejszy dostęp do grupy tej 50 zawodów, do których obecnie jest on znacznie utrudniony i obwarowany wieloma wymogami względem kandydatów do ich wykonywania. W tym momencie w Polsce jest 380 zawodów regulowanych i projekt ten początkuje pierwszy etap prac nad umożliwieniem swobodnego do nich dostępu.

Dostęp do zawodów

Adwokat, zarządca nieruchomości czy bibliotekarz – te zawody w przyszłości będą w zasięgu szerszej grupy zainteresowanych. Zmniejszenie obostrzeń względem aspiranta do danego zawodu będzie wielorakie. Uelastycznienie może polegać np. na obniżeniu kosztów finansowych nabycia uprawnień do wykonywania zawodu, skróceniu procesu uzyskiwania uprawnień do wykonywania zawodu (zawód urzędnika sądowego i prokuratur lub zawód geodety), jak również ujednolicenie egzaminów, co zwiększa realność uzyskania uprawnień do wykonywania danego zawodu.

Obniżenie cen

Ustawodawca prognozuje, ze przedkładane modyfikacje wzbudzą pozytywną falę zmian, których przejawem będzie obniżenie cen wzrost, jakości usług wywołany większą konkurencyjnością oraz pełniejsze otwarcie rynku pracy na ludzi młodych. Jeżeli ciekawią Cię aspekty związane z tematyką prawa pracy i wszystkich innych pozostałych dziedzin prawa i rachunkowości – zachęcamy do częstszego czytania najnowszych aktualności Kancelarii Expert.

Tagged with →  
Share →

Dodaj komentarz